Zprva | 21. leden 2007, 22:02

Totem na skautské základně Horky

Historie totemu na skautské základně Horky
Dne 7.9.1992 skácel Tony Bay mohutný smrk, v lese nedaleko Hradce u Ledče nad Sázavou.
Kmen byl přemístěn na hájovnu U Sv. Huberta a zde řezbář Jaroslav Urban několik týdnů usilovně pracoval při tesání totemu.
Na jaře roku 1993 bylo dílo hotovo. Totem byl naimpregnován směsí fermeže a oleje a čekal na převoz na základnu Horky.
Převoz se uskutečnil 7.5.1993 a tentýž den byl slavnostně vztyčen u ohniště před kuchyní.
Nejvyšší totem v republice, výška od paty 12m. Zdobil naší skautskou základnu téměř 14 let až do čtvrtka 18.1.2007.
Tento osudný den ve večerních hodinách zasáhl naší republiku orkán Kyrill a navynechal ani základnu na Horkách.
Totem, již nahlodaný zubem času, jeho nápor nevydržel a padl k zemi.
Následkem nárazu byl kmen rozlomen na dvě části v nejslabším místě, tj. v přesýpacích hodinách. Zatím leží smutně na zemi.
V nejbližších dnech dojde k jeho přemístění na důstojnější místo, aby byl zachován pro další návštěvníky skautské základny.
Legenda k totemu:
"Dobrý poutníče, slyš příběh, který tento totem hovoří. Po třikráte byl skauting zakázán. Náš smutek byl veliký. V našich srdcích však stále byla naděje, že přijde náš slunný den. Oheň, kterým naše srdce vzplálo, utvořil věčný kruh, který do dnešního dne a věříme, že i do budoucích let, bude stále plápolat jasným plamenem. K tomu nám bude sloužit naše hospodárnost, svornost, pilnost a moudrost."
pařez stromu převoz stavba již stojí tábor 1993 tábor 2006 2.12.2006 poslední foto pád hodiny sova poškozený kmen smutný konec pád_2 neradostný pohled ohniště legenda